יש לי ( עוד ) משהו להגיד לכם ...

בתור מלווה עסקי , הדבר האחרון שאני יכול להתלונן עליו הוא שלא נותנים לי
להגיד את דעתי ...  smiley.
מכל פגישה או מפגש עם מוצר ,שרות או מהלך שיווקי אני
לוקח איתי  תובנה  חדשה ושמח לחלוק אותה אתכם .
מקווה שתקראו ותמצאו את הדברים מועילים או לפחות מעניינים .. מוזמנים להגיב . 

שוק המשכנתאות החדש… מורה נבוכים

בישראל לא מפסיקים לייצר כותרות בשוק הנדל"ן, והאחרונה שבהם פורסמה בתאריך 24  במארס כאשר קבינט הדיור של הממשלה, אישר מספר הצעות אשר מטרתן להוזיל את מחירי הדיור.

בין ההטבות העיקריות, דובר על מתן הטבה של פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה וחדשה (העונים על שורה של קריטריונים) ובמקביל, הצעת החלטה נוספת לפרסם מכרזים לדיור בשיטת 'מחיר מטרה' (על פי שיטה זו, דירות ימכרו בהנחה של 20% ממחיר השוק שהינו המחיר החציוני למ"ר ואשר ייקבע על-ידי השמאי הממשלתי).

כיועץ פיננסי במשך מספר שנים בשוק המקומי, אני מעריך כי עד אשר החוקים בנושא תוכניות הדיור השונות יאושרו בכנסת ויכנסו לתוקף, ובפרט תכנית 'מע"מ 0%', היקף המכירות החודשי של דירות, ובפרט חדשות, צפוי להמשיך לרדת, וייתכן כי באופן משמעותי מאד בטווח הקצר, זאת בעיקר על רקע דחיית מועד ביצוע עסקאות על ידי הזכאים על פי הקריטריונים של תוכניות הדיור.

"אפקט הפרפר" של תוכנית כזו עלול להשפיע בטווח הקצר על תזרים המזומנים של חברות בנייה, קבלנים, וספקים בתחום הבניה הפועלים בשוק הרלוונטי של זכאי התוכניות השונות.

 במבט לטווח ארוך יותר, המתייחס בעיקר לתקופה שלאחר אישור התכניות, "במידה ותוכניות הממשלה ייושמו ויענו על ציפיות המשקיעים ומחירי הדירות לזכאים יגלמו 'הנחה', אזי אני מעריך כי תחול האצה במכירות, בעיקר כתוצאה מהשלמת פערי הביקוש שנפתחו בטווח הקצר וכן מרצון הציבור ל'נצל' את ההנחה ולהקדים רכישות.

במידה ומגמת הירידה במלאי הדירות תימשך בעקבות יישומן של תוכניות דיור שונות, וללא המשך עלייה בהתחלות הבנייה, אזי מחירי הדיור עשויים לשוב ולעלות, ולכן תנאי הכרחי להצלחתן של התכניות השונות של הממשלה הוא הגדלת ההיצע.

 הכותב הינו צחי גרוסמן, יועץ פיננסי בכיר, צרו קשר עוד היום בטלפון 03-5017237 או במייל tzahi@grosman-finance.co.ilוכמובן אתם מוזמנים גם לבקר באתרwww.grosman-finance.co.il 

050-5566066